Boards & Committees

International Affairs Board

Prakash Sahebrao Deshmukh
Chairperson

Divya Kush

Dilip Chandra Chatterjee

Leena Kumar

Sandip Manohar Bawdekar

Vilas Vasant Avachat

Finance Board

Sunil Ramchandra Degwekar
Chairperson

Lawkesh Kumar Tiwari

MAYA MANSION

M. N. Chandrashekar

SARASWATIPURAM

Manmohan Khanna (Ad-hoc-Chairman)

Pramod Balasaheb Chaugule

Professional Services Board

Jit Kumar Gupta
Chairperson

Rabi Mohanty

Rajiv Kumar Dwivedi

Bhaskar Rao Yadam

ARERA COLONY

Jose Philip

S. J. Anthony

Dibyendu Chakraborty

Gopal Krishna Narayan

Board of Architectural Education

Alok Ranjan
Chairperson

Navneet Munoth

Kavita Abhijit Murugkar

Ramaswamy Natesan

Ajay Chandran C. K.

Keya Ray

Anjali Krishan Sharma

Devendra Pratap Singh

Vijay Shriram Kapse

Publication Board

Anand Padmanabh Palaye
Chairperson

Sunil Ramchandra Degwekar

Vilas Vasant Avachat

Jeff Antony

Sudhakar Madhavrao Kadam

Brijesh Shaijal P. K.

Antony S. L. Morais

Membership Growth Committee

Satish Madhav Mane
Chairperson

Anirban Bhadurimondal

Pravin Nimba Pagar

Swopnadutta Mohanty

Periyannan K

E-Governance Committee

Akshaya Kumar Beuria
Chairperson

Srinibash Patra

Rajiv Prabhkar Raje

Abhijit Raychaudhuri

Sujoy Dhar

Palaniappan Rathinavelu

Building & Infrastructure Development Committee

Vilas Vasant Avachat
Chairperson

Paresh Motichand Kapadia

Ramesh Bodhraj Nagpal

Abdulla H Attari

Subhajit Dey

Ashok Kasturi

Milind Gotu Sambhare

Lalait Kumar Verma

Employed Architects Committee

Kamla Kant Asthana
Chairperson

Praveen Kumar Kangtekar

Biswa Ranjan Nayak

Ar.(Dr.) Mukesh Kumar Lalji

Vidyadhar Sadashiv Wodeyar

Abhishek Bose

Padmanabh Shrikrishna Gokhale

Green and Sustainable Architecture Committee

Debatosh Sahu
Chairperson

Sivasankaran Gopakumar

Leena Kumar

Konaditya Bhattacharjee

Gagandeep Singh

Committee on Architects Social Responsibility

Sudhir Pillai Balakrishna
Chairperson

T. S. Subbaiah

Sanjeev N. Bumb

Senthil Kumar Karunakaran

Manguesh Raghunath Prabhugaonker

Committee on Women Architects

Gita Balakrishnan
Chairperson

Jayashree Dattaprasad Deshpande

Shilpa Sharma

Leena Kumar

Sarojini Sharma

Annu Garg

Sohrab Bharucha Library Committee

Muralidhar Reddy Koppula
Chairperson

Sundeep Gopinath Shelar

Soumyendu Biswas

Mahesh Parshuram Doiphode

Prabhas Kumar Mishra

Akella Annapurna Sarma

R & D Continuing Education Committee

Sandip Manohar Bawdekar
Chairperson

Gaurav Singh

Noor Dasmesh

Abin Chaudhuri

Habeeb Ahmed Khan

Shankar Giri

Rao Varapula Visweswara

Events & Programme Committee

Sarosh Hoshang Wadia
Chairperson

Suresh Bellala

Ajaykumar Narayan Thakur

Subhash Chand Yaduvashi

Nishitha Ranjan Nanda

BAPUJI NAGAR

Subhrajit Gunakar Mitra

Maiti Ranit

Sports & Culture Committee

Jitendra Mehta
Chairperson

Kuldeep Yashwantrao Hangirgekar

Ambrish Anand Shrivastava

Lagnajit Kumar Mohapatra

Tushar Sogani

Mahesh Kumar Sharma

Sanjay Dattatraya Pathe

Senthil Kumar D.

Young Architects Committee

Gyanendra Singh Shekhawat
Chairperson

Jai Singh

Mahesh Somashekhar Hiremath

Ram Mohan Pasupla

Sivaraman V.

Public Relations Committee

Ashutosh Kumar Agarwal
Chairperson

Kiran Chmalwar

Deepak Gahlowt

Manoj Sharma

Subhrajit Gunakar Mitra

Board of Examination

Jatinder Kumar Saigal
Chairperson

Alok Ranjan

Mahesh Naranbhai Nagecha

Jit Kumar Gupta

Muralidhar Reddy Koppula

Vinit Ramkrishna Mirkar

Manguesh Raghunath Prabhugaonker

Yogesh Kumar Garg